www.l5k.fora.pl
RPG, L5K

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj

Kultura Rokuganu w pigułce

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.l5k.fora.pl Strona Główna -> Informacje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat

Autor Wiadomość
yuki
Admin



Dołączył: 17 Paź 2010
Posty: 245
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław
Płeć: Kobieta

  Wysłany: Śro 0:57, 15 Gru 2010 
Temat postu: Kultura Rokuganu w pigułce

Niebiański porządek:
bogowie kierują światem nie bezpośrednio, tylko tworząc idealny plan, w którym każdy człowiek ma swoją rolę do odegrania. Celem człowieka powinno być odnalezienie i wypełnienie swojego przeznaczenia, bez względu na trudy z tym związane. Ci, którzy będą próbowali oszukać swoje przeznaczenie zostaną ukarani.

Hierarchia społeczna:
Społeczeństwo Rokuganu dzieli się na 3 stany, z których każdy zajmuje kolejne piętro boskiego porządku. Bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś awansował lub spadał w hierarchii. Dalszy los każdego człowieka zależał od tego, w jakim stanie się urodził.
Najwyżej w hierarchii stoi cesarz, wszystko pod słońcem jest jego własnością. Wasale Cesarza, członkowie rodów samurajskich, przysięgają mu wierność i posłuszeństwo. Daimio rodzin zarządzają przyznanymi im przez Cesarza ziemiami i pilnują przestrzegania praw, w zamian za co mają udział w ściganych z tego terenu podatkach. Daimio na podobnych zasadach oddają część swoich ziem w lenno. Do ziem są przypisani wieśniacy. Uprawiają ziemię teoretycznie w zamian za ochronę ze strony panów ziem.

Klasy społeczne:
Samurajowie (ci, którzy prowadzą wojnę) – najwyższa klasa, wojownicy. Najważniejszy wśród nich jest Cesarz i jego rodzina, następnie 7 daimio Wielkich Klanów, potem pozostali daimio. Poniżej nich w hierarchii tej grupy stoją kolejno: lennicy daimio, inni członkowie rodu niewyszkoleni na wojowników i roninowie. Oznaką samuraja jest krótki miecz – wakizashi, oznaczający jego honor. Noszą go również ci samurajowie, którzy nie potrafią walczyć (np. dyplomaci). Tylko samurajom wolno nosić daisho (katanę i wakizashi).
Kapłani (ci, którzy się modlą) – zazwyczaj pochodzą z samurajskich rodów. Wiele lat poświęcają na naukę świętych pism. Choć nie potrafią walczyć są powszechnie szanowani, bo mogą rozmawiać z bogami.
Wieśniacy (ci, którzy pracują), heimini (pół-ludzie) – rolnicy, rzemieślnicy, kupcy. Jeśli samuraj uzna, że został przez heimina obrażony, może go zabić zazwyczaj nie przejmując się konsekwencjami (ale tak o dla fantazji nie może – bez ważnego powodu może mieć problemy). Zwykle uprzejmi względem samurajów.
Nie-ludzie (hinini) – nie mieszczą się w niebiańskim porządku i nie mogą liczyć na opiekę cesarza. Zalicza się tu przestępców, artystów, magików i szulerów. Oczywiście nie dotyczy to samurajów parających się np. aktorstwem, muzyką czy innymi formami sztuki. Uważa się, że artyści-samurajowie tworzą sztukę, artyści-hinini ją odtwarzają. Zalicza się tu także eta – ludzi wykonujących nieczyste prace, wymagające kontaktu ze zwłokami zwierząt lub ludzi np. kuśnierze, grabarze, medycy. Zabicie hinina nie jest przestępstwem, bo są poza niebiańskim porządkiem.

Religia
W Rokuganie współistnieją ze sobą 3 religie. Choć ich założenia częściowo się wykluczają, wielu mieszkańców cesarstwa zna i wyznaje je wszystkie.
Bogowie Rokuganu są nazywani „Fortunami”. Jest wiele Fortun, każda rzeka, staw, góra, wioska czy miasto ma swoje odbicie w świecie duchowym. Shugenja uczą się prawd wiary związanych z Fortunami, poznają ich imiona, zwyczaje, rytuały i modlitwy. Wielu z nich jest w stanie rozmawiać z Fortunami, dlatego chłopi bardzo ich szanują oraz trochę się ich boją.
Drugą religią, a właściwie filozofią Rokuganu jest tao Shinsei, czyli filozofia 5 kręgów, którą Shinsei przekazał pierwszemu Hantei. Każdy klan ma inny stosunek do nauk Shinsei, ale wszystkie odnoszą się do nich z szacunkiem.
Trzecią „religią” jest kult przodków, poczynając od kami – założycieli klanów po obecnie żyjących (niedawno zmarłych) samurajów. Wielu samurajów umie wymienić wszystkich swoich przodków aż do pierwszych towarzyszy kami.

Kobiety
Rola kobiety w Rokuganie zależy od tego w jakiej klasie się urodziła. Kobiety z samurajskich rodów mają przed sobą 2 wyjścia: mogą zostać żonami lub samurai-ko. Rzadko się jednak zdarza, żeby dziewczynka mogła sama wybrać swój los.
Samuraj-ko to kobiety-wojownicy. W Niebiańskim Porządku są traktowane jak samuraje, płeć nie ma tutaj znaczenia. Przy wejściu w dorosłość niektóre z nich składają śluby czystości, ponieważ nie mogą być równocześnie wierne daimio i mężowi.
Małżeństwo w Rokuganie jest zaaranżowane przez rodziców pary i swatów. Miłość nie ma znaczenia, ale obrażenie żony jest równoznaczne z obrażeniem samuraja. Żona zajmuje się domem, trzyma pieniądze, decyduje o inwestycjach i wydatkach. Samuraj dostaje od żony pewne sumy pieniędzy, którymi może rozporządzać wedle uznania. Samuraje często plączą się w romanse. Choć są one ignorowane przez otoczenie, samuraj również musi zachować dyskrecję, by nie narazić honoru rodziny żony.
Samuraj, który szuka towarzystwa kochanki zwykle kończy w ramionach gejszy. Te kobiety żyją po to, żeby dostarczać samurajom rozrywki. Grają, śpiewają, tańczą, prowadzą konwersacje, układają wiersze czy opowieści, ale należące do hininów, nie są więc godne uwagi. Samuraj, który odwiedza herbaciarnię gejszy zostawia przed wejściem swój miecz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.l5k.fora.pl Strona Główna -> Informacje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group | | autumn Style by ArthurStyle
Regulamin